Aktualności

Renowacja kranu wodnego

Dodany 4 Sierpnia, 2019

W czerwcu tego roku dokonaliśmy renowacji kranu wodnego znajdującego się na terenie gnieźnieńskiej parowozowni. 

Całość prac zaangażowała trzech naszych wolontariuszy i pochłonęła 27 roboczogodzin. Wykonanie prac nie byłoby możliwe bez współpracy z firmą GENEX z Cielimowa, która poraz kolejny zaangażowała się w pomoc polegającą na piaskowaniu kranu wodnego (rok temu piaskowanie lokomotywy 409da). Łączny koszt realizacji zadania wyniósł nasze stowarzyszenie 916,01 złotych.

Kran wodny (żuraw wodny) to jedno z najważniejszych urządzeń na każdej dawnej stacji kolejowej. Służył do nawadniania parowozów. Tankowania musiały odbywać się często, gdyż lokomotywy potrafiły szybko zużyć swoje nawet trzydziestotonowe zapasy. Krany powalały na dość sprawne ich uzupełnienie, gdyż ich przepustowość dochodziła do kilku ton na minutę. W Gnieźnie obecnie zachowały się dwa przy żurawiu węglowym oraz w parowozowni, choć było ich więcej (m.in. w peronach, trzy przy żurawiu węglowym i dwa w parowozowni). Ich obsługą zazwyczaj zajmowała się ekipa parowozu.  

Osoby chcące wesprzeć nas finansowo w realizacji zadania odnowy parowozowni i jej zabytków uprzejmie prosimy o kierowanie przelewów o tytule "wpłata na realizację celów statutowych stowarzyszenia" na poniżej wymienione konto:

Numer konta stowarzyszenia w Alior Banku:
07 2490 0005 0000 4530 1462 8429

Pozostałe formy wsparcia prosimy kierować na adres e-mail: kontakt@parowozowniagniezno.com

« Wróć

Galeria zdjęć