Aktualności

Dni Pary – pożegnanie

Dodany 8 Lipca, 2021

Dziękujemy wszystkim turystom i gościom tegorocznej, dwunastej już Edycji, naszego wydarzenia Dni Pary, a także tym, którzy pojawili się na poprzednich! Wasza obecność dodaje nam sił i zawsze motywuje do dalszych działań.

Cieszymy się, że po raz kolejny mogliśmy Was gościć w naszej zabytkowej parowozowni. Gościć ostatni raz w takim formacie.

Koniec Dni Pary to także zakończenie pewnego etapu działalności naszego stowarzyszenia i osób z nim związanych. Już X Edycja miała zakończyć cykl tej corocznej imprezy. Pandemia skutecznie pokrzyżowała plany z tym związane i postanowiliśmy w takich okolicznościach podtrzymać tradycję i stąd Dni Pary zagościły w parowozowni jeszcze dwukrotnie. Zależało nam na tym szczególnie w tym ciężkim dla miłośników kolejowych imprez czasie, kiedy każde kolejne wydarzenia organizowane przez instytucje zarówno prywatne, jak i publiczne zostały odwoływane z powodu pandemii czy braku odpowiedniego finansowania.

Podczas jubileuszowej X Edycji byliśmy najbliżej tego, czym chcieliśmy, aby Dni Pary były: dwa parowozy, kilku przewoźników kolejowych, wiele atrakcji, strefa gastronomiczna i początek czegoś, co można nazwać piknikiem rodzinnym. Jednak nadal nie był to poziom imprezy, który satysfakcjonowałby zarówno nas, jak i naszych turystów wraz z gośćmi. Stąd też już wtedy, mimo wielkiej radości z udanego wydarzenia, wiedzieliśmy, że ta formuła się wyczerpała. Coraz więcej wydarzeń organizowanych przez jednostki samorządu terytorialnego czy podmioty prywatne powoduje, że żeby z nimi konkurować i przyciągać coraz szersze rzesze odbiorców trzeba zwiększać koszty organizowanego wydarzenia. Chcąc zachować nieodpłatność imprezy, zdani byliśmy na wsparcie zewnętrzne, a to nigdy nie przychodziło w wystarczającej wysokości. Warto nadmienić, że koszt organizacji X Dni Pary był równy łącznemu budżetowi pięciu standardowych edycji. Wyzwania stojące przed stowarzyszeniem w kwestii zabezpieczenia obiektu, rozmów z decydentami odnośnie przyszłości; zdobywania środków, prowadzenia regularnego ruchu turystycznego, pozyskiwania eksponatów i rozszerzania ekspozycji powodują, że taka decyzja była jedyną możliwą. W związku z tym chcielibyśmy za te lata podziękować.

Dziękujemy wszystkim naszym współorganizatorom, zaproszonym gościom i wystawcom: Kolejce Parkowej Pecna, TurKol – Turystyce Kolejowej, Freightliner PL, LOTOS Kolej, Kolejom Wielkopolskim, Przewozom Regionalnym, PKP CARGO, IRIPK, Centrum Kultury ESTEDE, Muzeum Techniki i Machin Wojennych, Nadwarciańskiej Kolei Drezynowej, Grodziskiej Kolei Drezynowej, Orkiestrze Dętej Miejsce Piastowe, Straży Ochrony Kolei, Classic Veteran Club Gniezno, STK Transport Kolejowy, Regionalnemu Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu, Mobilni, Mogileńskiemu Stowarzyszeniu Sympatyków Kolei, Najsilniejszym – Freightliner, Strzelnicy Kiedrosa, Ticozynie, Niezniszczalnym 126p, OSP Niechanowo, Danielowi Kasprzykowi i wszystkim innym, którzy przez te lata wystawiali się z nami.

Dziękujemy naszym sponsorom i dobroczyńcom, którzy przez te lata wspierali to wydarzenie swoim wsparciem finansowym i organizacyjnym m.in.: Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Wielkopolskiego, Starostom Powiatu Gnieźnieńskiego, Miastu Gniezno, Gminie Trzemeszno, Gminie Września, Instytucji Kultury Parowozowni Wolsztyn, Towarzystwu Ochrony Zabytków Kolejnictwa

i Organizacji Skansenów Pyskowice, Fundacji ENEA, PKP CARGO, Trepko, Bibliotece Publicznej Miasta Gniezna, Muzeum Początków Państwa Polskiego, Gnieźnieńskiej Kolei Wąskotorowej, Robertowi Gawłowi, Hotelowi-Restauracji w Starej Kamienicy, Drukarni Majorczyk, Energo-Tech, Spółdzielni Dozór, Carbon, Fantasmagorii, Archiwum Państwowemu w Poznaniu oddział w Gnieźnie, PKP SA, Gnieźnieńskiej Szkole Wyższej Milenium, Bridgestone, Gardenia, Media Essence, Lech-Pol, COR IT, MB Ogrody, Ar-Tor Zbigniew Filipiak, AEP Transport, KRISPOL Sp. z o.o. Organizacji turystycznej Szlak Piastowski.

Lokalnym mediom za wsparcie i promocję: Gniezno24.com, Gnieźnieńskiemu Tygodniowi, POP Centrali, Gnieźnieńskiemu Magazynowi Kulturalnemu, TV Gniezno, Przemianom na Szlaku Piastowskim, Radiu Gniezno, Informacjom Lokalnym, gniezno.naszemiasto, echogniezna.pl, gniezno.com.pl, Moje-Gniezno, TVP3 Poznań, MD Gniezno, Kolejowe Gniezno.

Szczególne podziękowania kierujemy do Krzysztofa Modrzejewskiego, inicjatora tej imprezy, do jego przyjaciół i rodziny; dziękujemy firmie TurKol, Instytutowi Rozwoju i Promocji Kolei którzy dzielnie organizowali pierwsze edycje Dni Pary, na długo przed powstaniem stowarzyszenia. Dziękujemy wszystkim członkom byłym i obecnym stowarzyszenia Parowozownia Gniezno (kiedyś Gnieźnieńskie Stowarzyszenie Miłośników Kolei) oraz każdemu z wolontariuszy za czas, zaangażowanie i poświęcenie.

Bez Was nie byłoby tysięcy zadowolonych turystów odwiedzających parowozownię podczas Dni Pary.

Rozpoczęliśmy rozmowy z Miastem Gnieznem o możliwości wsparcia prowadzonego przez nas ruchu turystycznego w Gnieźnie. Będziemy również chcieli pozyskać środki na realizację lekcji historycznych dla gnieźnieńskich szkół o historii kolei, rozwoju przemysłu, ochronie zabytków oraz potrzebie zachowania i rewitalizacji takich miejsc jak Parowozownia Gniezno, tak aby każdy gnieźnieński uczeń miał możliwość poznania historii parowozowni.

Przed nami w 2022 roku 150-lecie kolei w Gnieźnie oraz 150-lecie gnieźnieńskiej lokomotywowni

w 2025 roku. Skierujemy pisma do przedstawicieli samorządu terytorialnego, żeby po wakacjach usiąść do rozmów i konsultacji, aby obie rocznice mogły uświetnić wydarzenia odpowiednie do wagi

i znaczenia kolei dla rozwoju miasta, powiatu i regionu – wydarzenia, które ukazałoby jeszcze wydatniej potencjał i ogrom gnieźnieńskiej lokomotywowni.

Tymczasem zapraszamy na zwiedzanie Parowozowni do końca września codziennie o 11:30, 13:00 i 14:30, a w miesiącach jesienno-zimowych najprawdopodobniej w weekendy.

W przyszłym roku z pewnością również otworzymy nieodpłatnie parowozownię dla zwiedzających. Czy będą to dni otwarte, czy może inna formuła, to dopiero pokaże czas. Prace trwają.

A Dni Pary? Być może kiedyś, w dalszej czy bliższej przyszłości powrócą, ale chcielibyśmy, by było to wtedy, gdy przed gnieźnieńską szopą stać będzie nasz czynny parowóz, z którego buchać będzie para!

Do zobaczenia!

StowarzyszenieParowozownia Gniezno

« Wróć

Galeria zdjęć